Welcome Back

Sign in to your PART66Online account

Forgot password?

Don't have an account? Register here

Module 3. Electrical fundamentals

An inductor has 1,000 turns of wire and a cross sectional area of 0.001m2. If the core has a permeability of 0.000,001 and the coil is 0.1m. What is the value of the inductor?

  • 100microH.
  • 100mH.
  • 10mH.

sasna asking:

How to solve

Community Comments (2)

D
dimky Posts: 511 27.01.2014 / 20:58
Hey.
L = (μr * N^2 * A) / l = 0.000001 * 1000^2 * 0.001 / 0.1 = 0.01H = 10mH
μr - permeability
N - turns
A - x-sectional area
l - lenght
S
sasna Posts: 20 28.01.2014 / 15:43
Thanx

Please Sign In to post a comment.

We use cookies to keep you signed in and improve your experience. By continuing to use this site, you agree to our Privacy Policy.