Welcome Back

Sign in to your PART66Online account

Forgot password?

Don't have an account? Register here

Module 2. Physics

A lever of length 105 cm is used with a fulcrum placed 15 cm from the end bearing the load. Its mechanical advantage is

  • 9.
  • 7.
  • 6.

Arunkumar222 asking:

Kindly explain with formula

Community Comments (5)

D
dimky Posts: 511 03.12.2014 / 17:46
The TOTAL length is 105 cm, so the input end is 90 cms. 90/15 = 6
J
jimzene Posts: 4 04.06.2017 / 11:33
Why the input is 90cm from where?
J
jimzene Posts: 4 04.06.2017 / 11:34
105/15=7
D
dimky Posts: 511 04.06.2017 / 15:58
Length of leverage behind pivoting point is 105 - 15 = 90
So advantage is 90 / 15 = 6.
K
Klemis3000 Posts: 9 14.11.2018 / 09:23
Question like this clearly needs a figure for clarification. Because you can easily assume that total length of lever is 120cm and calculate 105/15=7

Please Sign In to post a comment.

We use cookies to keep you signed in and improve your experience. By continuing to use this site, you agree to our Privacy Policy.