Welcome Back

Sign in to your PART66Online account

Forgot password?

Don't have an account? Register here

Module 3. Electrical fundamentals

The total current flowing in a circuit of 200 lamps in parallel, each of a resistance of 400 ohm and connected across an input of 100 volts is

  • 25 amps.
  • 50 amps.
  • 40 amps.

yourguess3 asking:

how?

Community Comments (1)

D
dimky Posts: 511 10.09.2013 / 20:30
I = U / R
Total R = 400 / 200 = 2
So I = 100 / 2 = 50

Please Sign In to post a comment.

We use cookies to keep you signed in and improve your experience. By continuing to use this site, you agree to our Privacy Policy.