What is the depth of water in the tank shown if the volume of water is 4000 litres?
- 50 cm
- 80 cm
- 5 m
nurhafizah0807 asking:
can someone explain the calculation of this question...i can't get it..thank you so much
Community Comments (1)
T
trap2307 Posts: 43 06.01.2013 / 20:01
1 litre = 1000 cm^3 , 4000 litres = 4,000,000 cm^3 , Volume of water is 4m x 2m x depth, Change to cm 400 * 200 *
depth = 4,000,000, Therefore, depth = 4,000,000/(400*200) = 400/8 = 50 cm.
depth = 4,000,000, Therefore, depth = 4,000,000/(400*200) = 400/8 = 50 cm.
Please Sign In to post a comment.