Welcome Back

Sign in to your PART66Online account

Forgot password?

Don't have an account? Register here

Module 3. Electrical fundamentals

A 10 ohm resistor has a 14.14 V peak drop across it. What power is dissipated?

  • 19.99 W.
  • 10 W.
  • 1.414 W.

MridulDev asking:

how?

Community Comments (2)

D
dimky Posts: 511 24.08.2014 / 11:14
Since it mentions peak, it is AC.
Always use RMS voltage when calculating power.
RMS voltage = peak voltage / 1.414 = that 14.14 / 1.414 = 10V
Power = V^2/ R = 10^2 / 10 = 100 / 10 = 10W
M
MridulDev Posts: 48 24.08.2014 / 12:47
thank you

Please Sign In to post a comment.

We use cookies to keep you signed in and improve your experience. By continuing to use this site, you agree to our Privacy Policy.