Welcome Back

Sign in to your PART66Online account

Forgot password?

Don't have an account? Register here

Module 3. Electrical fundamentals

A sine wave of RMS value 7.07 volts has a peak to peak value of

  • 20 volts.
  • 10 volts.
  • 0.707 volts.

sasna asking:

if anyone could guide...

Community Comments (2)

D
dimky Posts: 511 06.08.2013 / 21:49
Hey.
Peak = RMS * 1.414 = 7.07 * 1.414 = 10V
Peak-to-peak = 2 * peak = 20V.
S
sasna Posts: 20 06.08.2013 / 22:43
thanx

Please Sign In to post a comment.

We use cookies to keep you signed in and improve your experience. By continuing to use this site, you agree to our Privacy Policy.