Welcome Back

Sign in to your PART66Online account

Forgot password?

Don't have an account? Register here

Module 3. Electrical fundamentals

A transformer has 1200 turns primary and 4800 turns secondary. What value of load resistance would be required to give a reflected impedance of 1000 ohms?

  • 4 kOhm.
  • 1 kOhm.
  • 16 kOhm.

Benny asking:

How to do it?

Community Comments (5)

O
ome Posts: 1 03.05.2012 / 16:50
the formula?
M
MridulDev Posts: 48 18.06.2012 / 20:09
N2/N1=(Z2/Z1)^1/2

ie, turns ratio equals root under impedance ratio.
J
joselizardo Posts: 1 24.02.2015 / 16:39
4800/1200= 4
Z2=1000
4=(1000/Z1)^1/2
4^2 =1000/Z1
Z1=1000/16 = 62.5
WHY 16KOhm?
A
Alekrg Posts: 4 18.04.2017 / 23:31
You just inverted Z1 and Z2. You are requested to calculate Z2.
J
JD2016 Posts: 54 19.04.2017 / 21:14
N2 =4800
N1 = 1200
Turns Ratio N2/N1 = 4.
Ratio of impedances is the same as the Turns Ratio SQUARED.
Z1 = 1000
Z2 =?

Z2/Z1 = (N2/N1)**2

Z2 = Z1 (N2/N1)**2
= 1000 (4)**2
= 1000 x 16
= 16,000
= 16 Kilohms

Please Sign In to post a comment.

We use cookies to keep you signed in and improve your experience. By continuing to use this site, you agree to our Privacy Policy.