Welcome Back

Sign in to your PART66Online account

Forgot password?

Don't have an account? Register here

Module 2. Physics

An aircraft of 2 metric tonnes lands with 400 kilojoules of energy, 10 kiloNewtons of force is applied at the brakes, how far does the aircraft take to stop?

  • 40 M.
  • 80 M.
  • 20 M.

arifadli8 asking:

i think the answer is wrong...
cause i get the distance is 80m

Community Comments (1)

D
dimky Posts: 511 06.09.2013 / 18:42
Work done = Force * energy.
Work required to convert all the kinetic energy = Force * distance.
So Force * distance = 400,000 Joules.
10,000 N * distance = 400,000.
Distance = 40 m.

Please Sign In to post a comment.

We use cookies to keep you signed in and improve your experience. By continuing to use this site, you agree to our Privacy Policy.