A pile driver of mass 1000 kg, hits a post 3 m below it. It moves the post 10 mm. Assuming gravity = 10 m/s, what is the kinetic energy of the pile driver?
- 30 kJ.
- 45 kJ.
- 90 kJ.
ranz130 asking:
still not get it,can somebody explain it.
Community Comments (4)
B
binoybose11 Posts: 1 20.08.2013 / 13:33
i think its like this KE=PE
therefore 1/2mv2=mgh
mv2=2mgh
v2=gh
v2=10*3
v2=60
now, ke=1/2mv2
ke=1/2 1000*60
=1000*30
=30,000J
=30KJ
therefore 1/2mv2=mgh
mv2=2mgh
v2=gh
v2=10*3
v2=60
now, ke=1/2mv2
ke=1/2 1000*60
=1000*30
=30,000J
=30KJ
R
ranz130 Posts: 1 20.08.2013 / 15:00
thanks..
J
Jacktrigg Posts: 1 24.08.2013 / 22:50
I think it wants you to calculate the potential
M
minnesota Posts: 1 20.12.2015 / 23:46
tnx
Please Sign In to post a comment.